"Srbolek" bankrotirao

Bez autora
Sep 05 2011

Predsednik Udruženja manjinskih akcionara fabrike lekova "Srbolek" Milorad Savić izjavio je da je ta fabrika otišla u bankrot, čime je 188 radnika ostalo bez posla, koji se trenutno nalaze na tržištu rada. Nije bilo drugog izlaza, jer poverioci nisu podneli plan reorganizacije, odnosno oporavka te kompanije, a plan nije podneo ni stečajni upravnik koji je za to, takođe, bio nadležan. Ako prodaja ide u celosti, odnosno ako se "Srbolek" proda kao pravno lice, svi će biti namireni, i radnici, i akcionari, banke i država, dok se potraživanja poverilaca procenjuju na oko 15 miliona evra. Jedino ako se firma proda kao pravno lice postoji mogućnost da opstane i da nastavi proizvodnju, koja je obustavljena još pre tri meseca. OTP banka uplatila je predujam, kako firma ne bi otišla u klasičan stečaj, koji bi podrazumevao da sve što se proda pripadne državi.

Fabrika lekova "Srbolek" bankrotirala, a 188 radnika ove fabrike ostalo bez posla, rekao predsednik Udruženja manjinskih akcionara te kompanije Milorad Savić. Ako se "Srbolek" proda kao pravno lice, postoji mogućnost da opstane i nastavi proizvodnju, kaže Savić.

Predsednik Udruženja manjinskih akcionara fabrike lekova "Srbolek" Milorad Savić izjavio je da je ta fabrika otišla u bankrot, čime je 188 radnika ostalo bez posla, koji se trenutno nalaze na tržištu rada.

"Nije bilo drugog izlaza, jer poverioci nisu podneli plan reorganizacije, odnosno oporavka te kompanije, a plan nije podneo ni stečajni upravnik koji je za to, takođe, bio nadležan", rekao je Savić za Tanjug, dodavši da mu nisu poznati razlozi zbog čega to nije urađeno.

"Mi mislimo da ako prodaja ide u celosti, odnosno ako se "Srbolek" proda kao pravno lice, svi će biti namireni, i radnici, i akcionari, banke i država", ocenio je Savić i dodao da se potraživanja poverilaca procenjuju na oko 15 miliona evra.

Prema njegovim rečima, jedino ako se firma proda kao pravno lice postoji mogućnost da opstane i da nastavi proizvodnju, koja je obustavljena još pre tri meseca.

Savić je objasnio da je OTP banka uplatila predujam, kako firma ne bi otišla u klasičan stečaj, koji bi podrazumevao da sve što se proda pripadne državi.

Na pitanje, da li ima informaciju da postoji zainteresovani kupac, Savić je kazao da nije čuo da se neko interesuje, ali da veruje da "Srbolek" kao preduzeće sa brendom i kvalitetnom ponudom lekova, može da se proda.

Uvozni lobi

Savić kaže da trenutno fabrika ima određenu zalihu gotovih proizvoda i sirovina, a da je stečajni sudija doneo odluku da se zalihe prodaju.

Na pitanje, šta će biti kada tih lekova ne bude bilo u ponudi po apotekama, Savić kaže da to pitanje treba uputiti "uvoznom lobiju".

Savić je dodao da je nitroglicerin veoma bitan lek, jedinstveni medikament u Evropi koji samo "Srbolek" proizvodi.

Stečajni upravnik Dragan Perković rekao je da postoji mogućnost da se "Srbolek" proda kao pravno lice i tako naplate njihova potraživanja.

Perković je rekao da je ukupna obaveza "Srboleka" 1,1 milijarda dinara, od toga 12,7 miliona dinara duguje se Fondu PIO, a ukupna imovina preduzeća je 1,4 milijarde dinara.

Predlog o prodaji "Srboleka" kao pravnog lica Perković će izneti već na prvoj sednici Odbora poverilaca, koja je zakazana za sredu, 7. septembar.

Odbor poverioca bi na sastanku trebalo da donese odluku o novoj proceni kapitala firme i za taj posao angažuje revizorsku kuću.

Tokom stečaja već je formirana Skupština poverilaca, među kojima su mnoge banke poput OTP-a, Rajfajzen banke, Inteze, AIK banke, Srpske banke, ali tu su i drugi poverioci poput NIS-a i Ministarstva odbrane, "Galenike".

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik